Harry Potter
Harry
Daniel Radcliffe
nar. 23.07.1989
Zvědavost, věrnost, potřeba spravedlnosti a talent na průšvihy. Tohle všechno jsou vlastnosti, které charakterizují nadaného bradavického kouzelníka Harryho Pottera a k nimž se hlásí i tento mladý ambiciózní herec. Daniel se chtěl stát hercem už v pěti letech, ale jeho rodiče (matka Marcia Gresham - castingová režisérka, a otec Alan Radcliffe - literární agent), kteří se sami pohybovali ve světě filmu s tím nespěchali. A pak se to díky rodičům i náhodě stalo! Jednou, když šla rodina na londýnské představení, potkali se tam s producenty Davidem Haymanem a Stevem Klovesem. Pak už jen přišla pozvánka na konkurz, který Daniel samozřejmě vyhrál.
Začátky natáčení pro něj však nebyly tak jednoduché, jak doufal. Často měl potíže vyjádřit ty správné emoce, aby byly vidět na jeho výrazu. Řešil to tím, že se snažil myslet na nějakou píseň nebo knížku. S přibývajícími filmovými zkušenostmi to začíná fungovat. Dokonce už i v knihách Rowlingové našel zalíbení, čím víc je čte, tím víc nachází podobností mezi sebou a teenagerovskou postavou. Do jeho skromné sbírky rolí patří i ta z adaptace románu Charlese Dickense DAVID COPPERFIELD (1999) a malá role v akčním thrilleru AGENT Z PANAMY (2001). Být hercem se mu líbí, ale také si dovede představit, že jednou by mohl film, v němž hraje, taky napsat a režírovat. Kdo ví, jestli Harry Potter zůstane jeho jedinou životní rolí...
Hermiona
Narodila se v Paříži 15.04.1990 jako Emma Charlotte Duerre Watson. Jméno má po babičce, příjmení po anglickém tátovi Chrisovi a maminka Jacqueline pochází z Francie. Oba rodiče jsou právníci. Když bylo Emmě pět, přestěhovali se do Anglie, ale brzy se rozvedli. Emma žije v Oxfordu s matkou a o tři roky mladším bratrem Alexem. Za otcem jezdí do Londýna.
Na škole jí od malička bavilo drama, kreslení a sport. Předtím, než byla objevena pro filmovou sérii HARRY POTTER, chodila vlastně jen do dramatického kroužku a v sedmi letech vyhrála recitační soutěž. Už za dva roky se ale s pár kamarády z kroužku zůčastnila castingu, a po několika týdnech jí pozvali do jedné místonosti s Rupertem Grintem a oznámili oběma, že byli do filmu vybráni coby nejlepší kamarádi Harryho.
Přirozenou barvou vlasů 'špinavá blondýnka' si roli Hermiony Grangerové, studijně založené dívky, zahrála poprvé už v deseti letech. Od té doby se sedmidílná série každým rokem rozrůstá o nový snímek a Emma si tak zahrála už v pěti potterovských filmech. Za „TAJEMNOU KOMNATU“ a „VĚZNĚ Z AZKABANU“ získala dvakrát prestižní cenu AOL Award v kategorii Nejlepší herečka ve vedlejší roli. Za roli ve „Vězňovi“ získala také díky čtenářům časopisu Total Film cenu Best New Performer. Emma souběžně studuje dívčí školu Headington v Oxfordu a říká o sobě: "Tohle je můj život: Žiju dvě hodiny cesty od studia, v Oxfordu, takže vstávám v šest ráno a do devíti do večera jsem pryč, a takhle to dělám jedenáct měsíců v roce."
Ve vzácném volném čase se věnuje svým oblíbeným sportům- pozemnímu hokeji a tenisu. Také sleduje módu, poslouchá hodně muziku a snaží se věnovat svým přátelům. Chce vystudovat univerzitu, což jí umožní finanční prostředky z filmů. Protože jí však baví mnoho věcí, musí si ještě obor vybrat. Také nemá jasno, zda bude pokračovat v herecké kariéře.
Ron
Rupert Grint je herec, který se narodil 24.08.1988 v anglickém městečku Hertfordshire a už po páté se ujímá role nejmladšího z bratrů Weasleyových, přítele Harry Pottera - Rona. Jakkoli byla role v Harry Potter a Kámen mudrců jeho vůbec první zkušeností s profesionálním herectvím, jeho přirozený talent mu zajistil mezinárodní uznání kritiků i řadových diváků a také nominaci britského Critic's Circle na cenu Best Newcomer.
Mimo prvního Harryho Pottera si zahrál po boku Simona Callowa a Stephena Fry roli šíleného profesora ve snímku Petera Hewitta Prďoši. a samozřejmě se objevil v Harry Potter a Tajemná komnata, Harry Potter
a vězeň z Azkabanu a Harry Potter a Ohnivý Pohár. Rupert je nejstarší z pěti dětí a tvrdí, že má s Ronem mnoho společného, zejména pak neukojitelnou chuť na sladkosti. Před tím, než získal roli Rona Weasleyho, hrál pouze ve školních produkcích a ochotnických spolcích.
Z jeho rolí jmenujme například gangstera Roostera ve hře
Annie, roli v představení Peter Pan a postavu Rumplestiltskina v Grimm Tales. Od té doby, co se před několika lety poprvé představil publiku jako roztomilý a legrační Weasleyovic kluk, po všech stránkách vyrostl a nyní je z něj sedmnáctiletý mladý muž. Když jej nenajdeme na placu při natáčení, nejraději hraje golf. Ve škole má Rupert rád kreslení, během natáčení nakreslil například podobiznu herce Alana Rickmana, který hraje profesora Snapea.
Snape
Alan Rickman nar. 21.02.1946
Tento charakterní britský herec pochází z irsko-velšské rodiny. Narodil se v Londýně 21
. února 1946. Až do svých dvaačtyřiceti let se věnoval pouze divadlu. Osud tomu ale chtěl tak, že se na představení Nebezpečné známosti, kde hrál Rickman roli de Valmonta, přišel podívat producent Joel Silver. Tomu se Rickman ohromně zalíbil a obsadil ho proto do hitu osmdesátých let SMRTONOSNÁ PAST. Role Hanse Grubera přinesla Rickmanovi nové možnosti i nějakou tu slávu, ale zároveň ho ve filmech odkázala (i přes pár výjimek) na vedlejší a méně významné role. Ne však méně výrazné.
Po roce 1980 hrál Rickman v méně komerčních filmech, než byla SMRTONOSNÁ PAST. Přišli filmy LEDNOVÝ MUŽ, QUIGLEY U PROTINOŽCŮ, nebo OPRAVDOVĚ ŠÍLENĚ HLUBOCE. Potom se opět vrátil do komerčního filmu a opět rolí hlavního záporáka. Přišel film ROBIN HOOD: KRÁL ZBOJNÍKŮ. Za roli šerifa z Nottinghamu byl oceněn cenou Bafta a Londýnskou cenou kritiků. I když film sám v Americe příliš vřele přijat nebyl.
Svých hlavních rolí si Alan Rickman moc neužil. V kritikou strhaném MESMEROVI, kde tohoto možná šarlatána, možná génia ztvárnil. Byl však opět oceněn na Montréalském filmovém festivalu. V roce 1996 si zahrál RASPUTINA. Snímek byl také strhaný kritikou, ovšem Rickmanův výkon ohromně vychvalován. Za roli dostal i Zlatý Glóbus a Emmy. Větší postavy poté ztvárnil např. ve filmech DOHOLA, GALAXY QUEST, nebo LOVE ACTUALLY. Jeho nejznámější postavou mezi lidmi a hlavně dětmi je postava Severuse Snapea v dobrodružstvých velice oblíbeného HARRY POTTERA.
Malfoy
Dva týdny po její návštěvě už Tom vyhrál konkurz na reklamu u firmy Commercial Union a odjel natáčet do zahraničí. Na velkém plátně se poprvé objevil v roce 1997 v roli Peagreena ve snímku režiséra Petera Hewitta Pidilidi. V roce 1999 hrál Louise, syna Jodie Foster, ve snímku Anna a král. Objevil se také v několika britských televizních sériích jako například Bugs, ve které hrál Jamese, a v Second Sight, kde hrál po boku Clive Owena roli Thomase Inghama.
Od roku 2000 je však celosvětově známý jako Draco Malfoy a měl by se představit ve všech sedmi dílech Harryho Pottera.
Hagrid
Skotský herec a bavič Robbie Coltrane (pův. jménem Anthony Robert McMillan) se narodil 30. března 1950 ve městě Rutherglen v Jižním Lanarkshiru. Jeho dědeček byl proslulý podnikatel Thomas W. Howie, otec doktorem. Mladý Coltrane studoval na Glenalmondské vyšší odborné škole v Perth a Kinrossu (jedna ze Skotských správních oblastí) a následně technickou vysokou školu College of Education v Edinburghu. Od roku 2003, kdy se rozešel se svou manželkou Rhonou Gemmell, žije ve skotském Stirlingshiru se svými dvěma dětmi, Spencerem a Alicí. Sám o sobě rád říká, že i když není v žádném filmu na prvním místě, v každém z nich je rozhodně nepřehlédnutelný (narážka na Coltranovy tělesné proporce).
Coltrane se k práci pro televizi dostal již ve svých dvaceti letech, kdy přijal umělecké jméno Coltrane, na počest slavného jazzmana Johna Coltrana. Jako každý, začínal i on nejdříve u divadla, netrvalo ale dlouho a objevil se v několika televizních zábavních pořadech. Již v roce 1981 tak předvedl svůj komediální talent např. v BBC seriálu A KICK UP THE EIGHTIES, což mu o rok později vyneslo roli v proslulé show skupiny Comic Strip, nazvané THE COMIC STRIP PRESENTS (1982). Hned nato pak následovala účast i na LAUGH? I NEARLY PAID MY LICENCE FEE z roku 1984.
Nevyhnutelně se samozřejmě objevily i nabídky na filmové role. Coltrane si tak v letech 1980-88 zahrál ve více či méně úspěšných snímcích jako PLANETA KRULL, MONA LISA, CARAVAGGIO, DEATH WATCH, atd. Kromě nespočtu dalších televizních show se pak podílel i na TV filmech THE YOUNG ONES, TUTTI FRUTI či ČERNÁ ZMIJE. Velkou událostí se pro něj stala jedna z rolí v historickém velkofilmu JINDŘICH V. (Henry V.) z roku 1989, pod režijní taktovkou Kennetha Branagha.
V roce 1990 si zahrál ve snímku Jeptišky na útěku, o rok později následovala role papeže v komedii THE POPE MUST DIE. V letech 1993-96 se pak na obrazovkách britské televize Granada pravidelně ocital v kůži Eddieho "Fitze" Fitzgeralda v oblíbeném kriminálně-psychologickém seriálu CRACKER. Právě tato role mu o rok později vynesla prestižní cenu BAFTA (British Academy of Film and Television Arts). Jeho kariéra se konečně závratně rozjela.
V roce 1995 se tak objevil po boku Pierce Borsnana v 17. bondovce ZLATÉ OKO (Golden Eye) jako ruský gangster Valentin Zukovsky, kteroužto roli si střihl i o čtyři roky později, v bondovce číslo devatenáct, s podtitulem JEDEN SVĚT NESTAČÍ (The World Is Not Enough). Za povšimnutí pak určitě stojí mysteriózní thriller Z PEKLA (From Hell, 2001) s Johnny Deppem v hlavní roli. Jeho skutečná „životní role“ měla ale teprve přijít.
Stát se poloobrem, to není jen tak, Robbie Coltrane to však díky svým úctyhodným tělesným proporcím zvládl na výbornou - filmový Hagrid ve snímku HARRY POTTER A KÁMEN MUDRCŮ(Harry Potter and the Sorcerer's Stone, 2001) byl, jak se mnozí filmoví kritici jednohlasně shodli, ztvárněný skutečně dokonale. Coltrane se tak téměř nevědomky stal jedním z těch herců, které si publikum vybaví spíše v souvislosti s jejich slavnou rolí než s úctyhodnou filmografií. Není proto divu, že podepsal smlouvu i na dalších šest pokračování.
Kromě filmového Harry Pottera, jsme se Coltrana mohli v letech 2003-05 dočkat ještě ve hvězdně obsazených DANNYHO PARŤÁCÍCH 2 (Ocean’s Twelve) a propadáku STORMBREAKER z minulého roku. V roce 2007 se pak objeví v koprodukčním britsko-indickém dramat a PROVOKED.
Diggory
Jeho první filmovou příležitostí byl koprodukční film KRÁLOVSTVÍ PRSTENU, který volně zpracovává severskou legendu Edda. Robert ztvárnil roli burgundského prince Giselhera. Dále byl ke spatření ve filmu JARMARK MARNOSTI s Reese Witherspoon. Poté následoval komerční trhák HARRY POTTER A OHNIVÝ POHÁR, který ho rolí Cedrica Diggoryho vystartoval k další kariéře a také mu „poskytl“ velmi širokou fanynkovskou základnu převážně kvůli jeho atraktivnímu vzhledu. Snad právě proto, aby unikl škatulce „hezké tvářičky“, Robert se svými dalšími rolemi snaží ukázat i své herecké schopnosti.
V adaptaci stejnojmenné knihy THE BAD MOTHER'S DIARY si zahrál nesmělého outsidera a ve filmu HOW TO BE se převtělil do umělecky cítícího mladíka, který si ale neví rady se svým životem. V připravovaném filmu TWILIGHT podle knihy autorky Stephenie Meyer, jež má v zahraničí velké množství dychtivých fanoušků, vdechne život upírovi Edwardu Cullanovi, který nachází v dívce Belle spřízněnou duši, na niž čekal mnoho staletí. Doufejme, že Robertovi nezabere tolik času proměnit svou slibnou budoucnost v opravdovou kariéru.
McGonagallová
Veteránka Maggie Smith je veľkou osobnosťou britskej hereckej scény. Jej úspechy však siahajú aj po Broadway a tiež po mnohé legendárne filmy. V roku 1989 jej bola ako uznanie za jej zázračné dramatické schopnosti udelená Britská koruna. Od roku 1975 žila so scenáristom SÚBOJA TITANOV Beverleym Crossom, ktorý zomrel v roku 1998. Jej tvár vám je určite povedomá minimálne z rolí prísnych, vážených paničiek, ktoré si strihla napríklad v SESTRE V AKCII s Whoopi Goldbergovou alebo v HARRYM POTTEROVI, kde sme ju mohli vidieť čoby profesorku Minervu McGonagallovú.
Smithová ma na konte tucty ocenení, vrátane troch oscarových nominácií a dvoch udelených zlatých sošiek. Získala ich za hlavnú rolu v dráme THE PRIME OF MISS JEAN BRODIE (1969) a vedľajšiu rolu v komédii CALIFORNIA SUITE (1978).
Brumbál I
Richard Harris nar.01.10.1930 - zem.25.10.2002
Richard Harris sa narodil 1. októbra 1930 v írskom Limericku, v mestečku, z ktorého pochádza tiež autor románu Angelin popol - Frank McCourt, alebo matka Johna F. Kennedyho Rose Fitzgeraldová. Na škole exceloval z literatúry a telocviku. Jeho najväčšou láskou bolo rugby, s ktorým sa prešportoval až k zlatej medaile miestneho pohára. Po odchode zo strednej školy sa Harris zamestnal vo fabrike na spracovávanie obilia, vedenej jeho otcom. Meno Harrisovcov bolo v týchto írskych končinách známe – Richardov otec James sa preslávil podnikateľskými i primátorskými aktivitami, súvisiacimi s Limerickom. Vo fabrike sa mladý Richard naučil mnoho o obilninách i administratívnych záležitostiach týkajúcich sa vedenia podniku.Táto práca však jeho živelnej povahe príliš nevyhovovala. Bol tak trochu outsider a lepšie sa cítil s puškou v ruke pri honoch na potkany.
K herectvu prišiel ako slepé kura k zrnu, práve v čase, keď dobojoval s tuberkulózou a zmieroval sa so zákazom lekára venovať sa rugby. V jeden deň, keď išiel s kamarátmi do Dublinu na medzinárodný írsko-škótsky rugby zápas, uvidel na stene plagát k shakespearovskej hre „Henrich IV“. s Michaelom MacLiammoirom v hlavnej úlohe. MacLiammoir bol vtedy výraznou osobnosťou írskej divadelnej scény, predstaviteľom tých najväčších hrdinov. A Richard namiesto toho, aby išiel večer s kamarátmi dokazovať dublinským dievčatám, akí sú oni – limerickí chalani – sexuálni býci, zašiel na „Henricha IV“. Pretože mu hrdinovia nesmierne imponovali a v kútiku duše sa chcel sám jedným stať. Túto črtu jeho osobnosti zavetrilo osadenstvo miestneho hereckého spolku College Players, ku ktorým sa Harris dostal vďaka maličkej službičke ich šéfovi. No a práve u nich sa dočkal príležitosti zahrať si svoju prvú divadelnú rolu v hre „Easter“. Úspech v nej nasledovali zbalené kufre a cesta do Londýna a v roku 1955 už bol Harris študentom Londýnskej akadémie hudobných a dramatických umení.
Počas štúdií na akadémii bral Harris každú príležitosť, každú roličku v divadle alebo na plátne. Jeho filmovým debutom sa stala v roku 1958 dráma ALIVE AND KICKING o troch dôchodkyniach, ktoré utnú nudné domáce čakanie na smrť a spravia si výlet na írske pobrežie. A hneď po nej nasledovali snímky s hereckými hviezdami ako James Cagney (SHAKE HANDS WITH THE DEVIL) alebo Gary Cooper a Charlton Heston (THE WRECK OF THE MARY DEARE). V tejto ranej etape svojho hereckého života si Harris zobral za ženu Elizabeth Reesovú, ktorá mu neskôr porodila všetky jeho doterajšie tri deti. Ako ináč, dnes sú Damian, Jarid aj Jamie zaangažovaní vo filmovej brandži.
Začiatkom šesťdesiatych rokov, ešte pred skutočným prelomom v kariére, si Harris zahral v dvoch slávnych historických drámach – DELÁ Z NAVARONE (1961) a VZBURA NA LODI BOUNTY (1962). Za svoj precítený výkon vo vedľajšej role námorníka Johna Millsa vo Vzbure na lodi Bounty bol kritikmi vyzdvihovaný do väčších výšin než kolega Marlon Brando, ktorý si v snímke strihol hlavnú rolu. A čo bolo napokon tým prelomovým okamihom v jeho kariére? Líderský zástupca novej britskej filmovej vlny, snímka Lindsaya Andersona THIS SPORTING LIFE (1963). Harris sa s týmto filmom vrátil k svojej niekdajšej vášni a zahral si v ňom hviezdneho hráča rugby, zmietaného ošiaľom náhlej slávy a bohatstva. Tento film vyniesol Harrisovi prvú z dvoch oscarových nominácií za najlepší herecký výkon v hlavnej úlohe.
Po tomto úspechu sa herec objavoval striedavo vo filmových blockbusteroch i na divadelných javiskách. Stal sa hviezdou dvoch filmov (ČERVENÁ PUSTATINA, FACES OF A WOMAN) Michelangela Antonioniho, neskoršieho autora slávnej Zväčšeniny, a zažiaril v sfilmovanom broadwayskom muzikáli Richarda Burtona „Camelot“ (1967), ktorý odhalil a zviditeľnil Harrisov spevácky talent a odštartoval jeho hudobnícke aktivity. Tie viedli k vydaniu dvoch popových albumov "A Tramp Shining" a "The Yard Went On Forever", ktorých single konkurovali v predajnosti dokonca hitovkám The Beatles. V tomto období bol Richard Harris jedným z najväčších hercov-hudobníkov, dosahujúcim slávy Franka Sinatru.
Ale sedemdesiate roky jeho vzrastajúcu kariéru i šťastný osobný život nepríjemne pribrzdili. Za film BLOOMFIELD (1971), na ktorom sa podieľal aj ako spolurežisér, bol na Berlínskom filmovom festivale nominovaný na Zlatého leva, no to bola len taká menšia bodku za najslávnejšou kapitolou jeho života. Harrisova filmografia sa síce v nasledujúcom období rozrástla aj o pár príjemných titulov (ROBIN A MARIANA, 1976), ale oveľa viac ich bolo neúspešných. Napríklad aj u nás dobre známy horor ORCA ZABIJAK (1977), ktorý sa mal stať veľkým hitom, nakoniec strašne prepadol a stal sa akurát najčiernejšou ovcou Harrisovej filmografie. Dôvod bol jasný – film vykrádal Spielbergove ČEĽUSTE, s ktorými sa kvalitatívne nemohol nijako porovnávať. Neúspechy v pracovnej sfére sprevádzali i Harrisovo faux pas v živote osobnom. Rapídne sa mu zhoršil zdravotný stav, pre mladú sexy herečku Ann Turkelovú sa rozviedol s Elizabeth Reesovou a začal piť a užívať drogy. V roku 1978, krátko po fiasku filmu ORCA ZABIJAK, sa skoro predávkoval kokaínom.
Začiatkom osemdesiatych rokov, keď bol Harris úplná troska, mu podal pomocnú ruku herec a producent Richard Burton. Pamätal si na Harrisov úspech vo filmovej verzii CAMELOTU a ponúkol mu rolu vo svojej broadwayskej, stále úspešnej divadelnej verzii tejto látky. Keď krátko na to Burton ťažko ochorel, poveril Harrisa celkovým vedením divadelnej produkcie hry A hoci pôvodne zostávalo do jej ukončenia už len osem mesiacov, Harris s ňou nakoniec (po Burtonovom úmrtí v '84) strávil 5 rokov života a stal sa vďaka nej multimilionárom.
Ani tento úspech v divadelnej brandži mu však nezaistil filmový comeback. Na ten si musel ešte zopár rokov počkať. Keď mu napokon prišiel do schránky scenár filmu PASTVINA (1990), strašne ho nadchla jeho hlavná postava farmára, bojujúceho za práva svojej rodiny. Problém bol však v tom, že táto rola nepatrila Harrisovi a on si mal v snímke zahrať len vedľajšiu roličku, nejakého kňaza. Harris sa však nedal a na ponuku reagoval slovami: "Keď mám robiť na Kráľovi Learovi, chcem hrať kráľa Leara!" A vďaka nečakanej chorobe, ktorá indisponovala budúceho herca farmára, mu producenti nakoniec vyhoveli. Urobili dobre. Film sa stal veľkým hitom a Harris za svoju tvrdohlavo vybojovanú postavu získal druhú nomináciu na Oscara.
Comeback sa udial a Richard Harris bol späť. V deväťdesiatych rokoch si zahral v komerčnej hitovke VYSOKÁ HRA PATRIOTOV, v oscarovej hitovke Clinta Eastwooda NEZMIERITEĽNÍ i v ďalších kritikou ospevovaných filmoch CRY THE BELOVED COUNTRY a TROJAN EDDIE. Jeho status spoľahlivého herca, ktorý dokáže zahrať naozaj čokoľvek, bol vzkriesený. A možno práve preto si po neho krátko po megaúspechu oscarovky GLADIÁTOR (2000) a komerčnej bomby HARRY POTTERA KAMEŇ MUDRCOV (2001) prišla zubatá. Harrisova hrdosť a sila osobnosti dostali v osemdesiatych rokov nepríjemne na frak a herec prešiel peklom. No na druhý svet sa nakoniec odobral nie ako ľudská troska, ale ako vážený a rešpektovaný umelec. Jeho život je tu pre nás ako príklad nepísaného pravidla, že žiadne šťastie netrvá večne a za všetko sa musí tvrdo platiť. A tiež pre nás môže byť inšpiratívnym a povzbudzujúcim odkazom, že nech v budúcnosti prejdeme čímkoľvek, nakoniec sa to všetko skončí príjemne melancholickým happy endom.
Brumbál II
Michael Gambon nar. 19.10.1940
Střídal filmy s televizí i vystupováním v divadle. Ve filmové branži na sebe poprvé více upozornil velice silným, kuchařsky-horrorovým dramatem britského kouzelníka Petera Greenwaye, KUCHAŘ, ZLODĚJ, JEHO ŽENA A JEJÍ MILENEC, kde ztvárnil právě zloděje Alberta, a které bylo příliš silné pro mnohé kritiky. Vynecháme-li rozpačité GANGSTERY s Christianem Slaterem v hlavní roli, či podivuhodné HRAČKY Barryho Levinsona, dala by se jeho kariéra vřele pochválit (i když dodnes nechápu roli premiéra v ALI G-INDAHOUSE).
Na charakterního herce nenechají role dlouho čekat, ale mnoho režiséru nedokázalo využít hercových kvalit. Mezi Gambonovi nejlepší patří dozajista Fyodor Dostoyevsky v pozapomenutém koprodukčním filmu HRÁČ, Raymond v Poliakoffových PERFEKT STRANGERS či americký prezident Johnson v politické CESTĚ DO VÁLKY (jediná nominace na Zlatý Globus!). Tyto role jej dokázaly pozvednout kriticky, ale divácky se za ně moc úcty nedočkal, jelikož je skoro nikdo neviděl.
Komerčně zabodoval v Burtonově OSPALÉ DÍŘE jako Baltus Van Tassel, záporácký rančer Baxter v Costnerově KRAJINĚ STŘELCŮ a rozhodně největší fandovskou přízeň získal rolí Albuse Dumbledorea (Brumbála- jak je libo) v pokračováních Harryho Pottera poté, co jeho předchůdce Richard Harris zemřel.
Nevím, jestli si Michael Gambon přeje být nejslavnější právě díky pohádkové postavě
, ale je to tak. Má naštěstí i své obdivovatele z jiných kategorií, ať už jako dobrý vypravěč, vtipálek, nebo divadelní umělec. Polici mu zdobí pět britských cen Bafta, Zlatý Satelit i dvě sošky Royal Television Society. Snad mu ta jedna polička brzy nebude stačit.
A zajímavost na závěr: Gambon si měl zahrát Jamese Bonda po Gerogi Lazenbym, tzn. v Diamanty jsou věčné, ale studio prohlásilo, že nebude riskovat s dalším neznámým a obsadilo zpátky Seana Conneryho.
Filmová dráha se rozjížděla velice pomalu. Ale již jeho třetí role byla hlavní, kdy v roce 1992 spolu s Juliette Binocheovou vytvořil dvojici ve filmu BOUŘLIVÉ VÝŠINY. Romantické drama však nebylo tím pravým zlomem, na který čekal. Ten se nacházel hned za rohem. A po DÍTĚTI Z MAKONU přišel onen Amon Goeth ze Spielbergova Schindlerova seznamu. Podle amerických příček záporák číslo 15 filmových dějin, ale vskutku ten nejopravdovější. S ním přišla i první Ralphova nominace na Oscara. Ten rok se to však na předávání jen hemžilo. Jedni prohlašovali nejlepší vedlejší rolí DiCapriova Gilberta Grapea, jiní právě Fiennesova Goetha, ale Tommy Lee Jones a jeho šerif Gerard všem zatli tipec.
Ralph Fiennes však neváhal a pokračoval ve svých podivuhodných projektech dál. Zábavná QUIZ SHOW či podivuhodná sci-fi STRANGE DAYS byly jen dalším mostem k promarněné (avšak skvělé) nominaci za ANGLICKÉHO PACIENTA. Od té doby střídá žánr za žánrem a jednu podivnější roli po druhé. Snad špatnými vtipy byly OSCAR A LUCINDA či MSTITELÉ. Průměrnými projekty HRANICE LÁSKY nebo KRÁSNÁ POKOJSKÁ, mezi zajímavé a nepřehlédnutelné určitě patří koprodukční SUNSHINE a rodinný ONĚGIN. O úchylném SPIDEROVI skoro nikdo neví, co si myslet a komerční hity ČERVENÝ DRAK a HARRY POTTER mají své fanoušky i odpůrce.
Tak či tak, Ralph Fiennes je jeden z mála herců, kterému se opravdu podařilo nezaškatulkovat. Svým chameleonským herectvím dokáže odehrát plachého milovníka i brutálního násilníka. Člověk se tak může těšit na každou jeho novou roli. On sám říká:"Snažím se pochopit, proč jsem herec. Vím ale jenom, že to potřebuji."
Náhledy fotografií ze složky hlavní hrdinové-herci